قصد داریم شهر ساوه را که معمولا با انارهای خوشمزه و سرخش شناخته می شود به شما معرفی کنیم و از سوغات و جاذبه های دیدنیش برایتان صحبت کنیم پس با ما در این سفر کوتاه تاریخی همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر ساوه

شهر ساوه یکی از شهرهای استان مرکزی است اين شهرستان به مساحت 4612 كيلومتر مربع در شمال استان مركزي قرار گرفته است. بدين ترتيب وسيع ترين شهرستان استان مركزي به شمار مي آيد. شهرستان ساوه دومین شهر استان مرکزی از نظر جمعیت می باشد که از شمال به شهرستان زرندیه از شرق به استان قم و از جنوب به شهرستان تفرش و از غرب به همدان محدود می شود. شهرك صنعتي كاوه در ۱۰ کیلومتری شهر ساوه با ۵۰۰ واحد کارخانه تولیدی یکی از قطب‌های مهم صنعت در ایران به حساب می‌آید.

بیشینه تاریخی

ساوه  یکی از شهرها و مناطق باستانی بازمانده از دوره ساسانی است. این شهر در دوران گذشته در برخورد کلان‌ترین راه‌های کاروانی میان ری باستان، همدان، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و کاشان قرار داشته و در روزگار پارتیان یکی از خانمانهای مهم میان راهی بوده و در سده ٔ ۷ (پیش از میلاد) یکی از دژها و خانمان‌های سرزمین ماد بوده است. فرمانروایان آن اغلب از میان دولت مردان بنام برگزیده شده‌اند بعد از ساسانیان حکومت سامانیان و آل بویه و سپس سلجوقی بر این سرزمین دست داشتند.

ساوه در جریان حمله مغول در قرن هفتم هجری صدمه و آسیب فراوان دید، مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از دم تیغ گذراندند. کتابخانه‌های بزرگ و موزه‌های ساوه طعمه حریق شد .

ساوه از دیر باز محل برخوردهای نظامی ایران بوده در دوره مغول نیز گذرگاه جهانگردان بیگانه شد مارکوپولوی و بسیاری از پیامبران و مبلغان آئینی، بازرگانان، و ایلچیان در گزارش ها و نوشته‌های خود از ساوه یاد کرده‌اند.

براساس رساله و دست‌نوشته‌ای که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران وجود دارد اوضاع شهر ساوه در دوران قاجار این‌گونه تفسیر شده‌است: نویسنده از قتل‌عام مردم ساوه و ویرانی بناها و آثار پس از حمله چنگیزخان مغول یاد کرده‌است که بعدها توسط صفویان بازسازی شده‌است، وی ساوه را محل زرادخانه (قورخانه) سلطنتی صفویه دانسته‌است، براساس این نسخه خطی ساوه به دلیل تصمیمات حاکمان و پادشاهی قاجار رو به نابودی رفته، به‌طوری‌که راه قافله‌ها و کاروان‌ها را به سمت ساوه ممنوع و فروش انار این شهر را قدغن کرده بودند و به اسم سمنان، کاشان و اردستان می‌فروختند.

مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران ساخته شده است

آثار باستانی شهر ساوه

نظر به اینکه ساوه یکی از شهرستان‌های باستانی  ایران است لذا آثار باستان زیادی داشته تا اینکه در حمله مغول و بعد به دست سپاهیان تیمور لنگ اکثر آن‌ها منهدم گردیداست. اما آنچه که از این آثار باستانی به جا مانده عبارتند از:

 • بازار ساوه: که قدمتی کهن دارد و به زمان صفویه بر می گردد. بازار ساوه در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۶ به‌عنوان یکی از آثار باستانی ایران به ثبت رسیده است.

 • مسجد جامع ساوه:  که قدمت آن به دوره سلجوقی بر می گردد. مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران ساخته شده و در طی دوره‌های مختلف توسط هنرمندان مرمت شده‌ است. به‌طوری‌که نوسازی‌های انجام‌شده موجب شده‌است که اثری از بنای اولیه مسجد در روزگار کنونی باقی نماند. این مسجد تماماً از خشت و گل ساخته‌ شده است و در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد این مسجد مشتمل بر یک صحن و گنبدی در جنوب، دو ایوان، یک مناره، چند شبستان، محراب‌هایی متعدد و قدیمی با خطوط کوفی و دو محراب از دوره صفویه با خط ثلث است. آثار و بقایای موجود بیانگر این مطلب است که مسجد فعلی در دوران گذشته آتشکده بوده است.

یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی شهر ساوه قیز قلعه می باشد که متعلق به دوره ساسانی است

 

 • قلعه دختر ساوه یا قیز قلعه:در فاصله حدودا ۲۳ کیلومتری شهر ساوه، قلعه‌ای متعلق به دوران ساسانی بر بلندای کوه ساخته شده است که بسیار دیدنی است. در این قلعه تدابیر امنیتی و دفاعی فوق‌العاده‌ای اندیشیده شده است که شما را به تحسین وا می‌دارد. قیز قلعه به سراسر ساوه دیدی وسیع دارد قلعه با سنگ و ساروج بر فراز کوه ساخته شده است و دسترسی به آن بسیار مشکل است و فقط از طریق پلکانی که در ضلع جنوبی تعبیه شده است می‌توانید وارد قلعه شوید. برج‌های دیده بانی در چهار طرف بنا وجود داشته است و در سمت ورودی قلعه، بنای عبادتگاهی با محرابی به سمت شمال وجود دارد که احتمالا برای پرستش آناهیتا الهه آب بوده است قلعه دختر یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ساوه می باشد.

 

شهر زیر زمینی آوهیکی از شهر های مهم تاریخی است که  قدمتی 1500 ساله دارد

 

 • شهر زیرزمینی آوه: ساخت این شهر زیرزمینی را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهند یعنی این شهر قدمتی نزدیک به ۱۵۰۰ سال دارد. این شهر و محوطه اطرافش به مساحت ۲۲۰ هکتار، یکی از شهرهای مهم تاریخی بوده‌است که در دوران مغول خالی از سکنه و در زیر خاک مدفون شد. خوب است بدانید سفال‌هایی که باستان‌شناسان در این منطقه کشف کرده‌اند مربوط به دوران‌ها مختلف، از عصر مفرغ و آهن تا دوره میانی اسلامی بوده است. حتما در سفر به شهر تاریخی ساوه، سری هم به آوه، شهر زیرزمینی و دیدنی‌های اطرافش مثل کاروانسرای شاه عباسی و آب انبار مربوط به آن دوره بزنید.

 • پل‌های یک چشمه و ۹ چشمه سرخده: بر روی ساحل جنوبی رودخانه قره‌چای در نزدیکی سرخده، پلی مربوط به دوران صفویان وجود دارد  این پل که اهالی منطقه به آن «دوفورگوز» می‌گویند، دارای ۹ دهانه بوده که این روزها به دلیل دیوارچینی یکی از دهانه‌ها مسدود شده است. این پل‌ از سنگ و آجر ساخته شده است و دارای دهانه‌هایی با طاق رومی است. طول پل ۷۰ و عرض آن ۵ متر است. ۱۵۰ متر آن طرف‌تر در غرب این پل، پل دیگری به نام یک چشمه یا «تک گوز» قرار دارد. از این پل فقط یک دهانه آجری باقی مانده است که مربوط به دوران اولیه اسلامی است.

از جمله مکان های مذهبی شهر ساوه می توان به:

امامزاده سید ابو رضا

امام زاده اسحاق ابن موسی الکاظم

امامزاده سید حسین ابن موسی الکاظم

امامزاده سید بشیر ابن موسی الکاظم

امامزاده سید علی‌اصغر

اشاره کرد.

شهید چمران فیزیک دان و سیاستمداربود و درجریان جنگ ایران وعراق وی یکی از فرماندهان ایران بود

 

از جمله مشاهیر ساوه ای می توان به :

 سلمان ساوجي(شاعر)، ميرزا موسي طيب ساوجي (پزشک،نويسنده،شاعر و خوشنويس) ،علامه تاج الدين آوي(فقيه)، پهلوان يوسف ساوجي(عادل شاه ساوجي)، حاج حسين سمندر(شاعر،خوشنويس،غزلسرا)، شيخ جمال الدين ساوجي (پايه گذار مکتب قلندريه) ،مرحوم شوقي ساوجي(شاعر)، حکيم تيليم خان(شاعر ترکي زبان) ،خانم مرحومه فرخنده ساوجي (اولين شاعره صاحب ديوان ايراني)، مرحوم آيت الله شريعت مدار ساوجي(فقيه)، علامه عسگري(محقق)،و همچنین شهيد دکتر مصطفي چمران اشاره کرد.

 

انار شیرین و خوشمزه بهترین سوغات ساوه است. شهرستان ساوه دارای ۱۰ هزار هکتار باغ انار می‌باشد که سالانه ۱۵۰ هزار تن انار از آن برداشت می‌شود.

سوغات ساوه

 

سوغات ساوه

معروف ترین محصول کشاورزی ساوه انار است که به همین علت با عنوان شهر یاقوت های سرخ شناخته می شود. پسته، طالبی ،انجیرو سایر سیفی جات نیز به دلیل آب و هوای مناسب این شهر دارای طرفداران زیادی است که زمینه صادرات آن ها را فراهم کرده است. شهرستان ساوه دارای ۱۰ هزار هکتار باغ انار می‌باشد که سالانه ۱۵۰ هزار تن انار از آن برداشت می‌شود.علاوه بر محصولات کشاورزی و شیرینی های سنتی چون باسلوق،نان قندی،روح افزا  دارای صنایع دستی چون قالی باقی ،گلیم بافی می باشد.

موقعیت جغرافیایی شهر ساوه

 

ویژگی های انار صادراتی ساوه

ساوه به دلیل اقلیم و شرایط آب و هوایی متناسب با طبیعت انار مرکز کشت این میوه پر طرفدار شده است   روزهای گرم و شب‌های خنک ساوه از زمان گل دهی تا آب دهی انار موجب تولید متوازن اسیدهای آلی و تولید رنگ و دانه آنتوسیانین می‌شود که از لحاظ ترکیب غذایی موجب تولید انار با کیفیت شده و مدت زمان ماندگاری و شفافیت عصاره آب انار را بر خلاف انار سایر نقاط جهان بیشتر می‌کند.

از جمله ویژگی های انار صادراتی ساوه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1– رنگ پوست : پوست این ارقام از صورتی تا قرمز متفاوت می باشد ولی هر چه شدت رنگ قرمز بیشتر باشد از مقبولیت بیشتری برخوردار می باشد .

۲ – رنگ دانه  : رنگ دانه این ارقام از صورتی تا قرمز آتشین متفاوت می باشد که هر چه رنگ قرمز دانه بیشتر باشد از مقبولیت بیشتری برخوردار می باشد .

۳ – طعم دانه  : طعم این ارقام از ملس تا شیرین متفاوت می باشد که هر چه میزان قند نسبت به اسید میوه بیشتر باشد از مقبولیت بیشتریبرخوردار می باشد و دارای خواص درمانی بیشتری است .

 

مشتقات انار و فواید آنها

آب انار

آب انار برای درمان اسهال بسیار مفید است؛ زیرا نقش مهمی در ترشح آنزیم‌هایی دارد که به هضم مناسب غذا کمک می‌کنند. مخلوط کردن یک قاشق چای‌خوری عسل در یک لیوان آب انار مشکلات سوء هاضمه را رفع می‌کند.

نوشداروی ضد آلزایمر و فراموشی به ‌نظر می‌رسد، که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب انار بتوانند مانع ازپیشرفت بیماری آلزایمر شوند و از حافظه محافظت کنند.

بهبود عمکرد ورزشکاران:آب انار یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عملکرد ورزشکاران است. این نوشیدنی می‌تواند دردها را کاهش بدهد و موجب افزایش استقامت بدن شود. همچنین آب انار می‌تواند آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از تمرینات را کاهش دهد. آب انار ازایجاد پلاک روی دندان‌ها پیشگیری می‌کند برای محافظت ازدندان‌هایتان در برابر ایجاد پلاک، روزی یک لیوان آب انار بنوشید.

 

رب انار

رب انار به عنوان یک چاشنی خوشمزه و پرطرفدار می‌تواند ترش، شیرین و ملس باشد البته همه چیز بستگی به انتخاب نوع انار و مزه آن دارد. رب انار فیبر، پتاسیم، ویتامین C، آهن، کربوهیدرات، سدیم، منیزیم، منگنز، اسید فولیک، پلی فنول، اسید اولایژیک، قند، و همچنین ویتامین A  و گروه ویتامین های B  رادارد که در زیبایی و سلامت بدن بسیار تأثیر گذار است.همچنین رب انار برای غلظت خون و درمان کم خونی،پیشگیری از سرطان،و همچنین برای کبد چرب، و دیابت بسیار مفید است.

مگر می‌شود مرغ، آش انار و فسنجان ایرانی را بدون رب انارخانگی امتحان کرد؟

رب انار به دوروش تهیه می شود1- رب انار رسمی(رقیق و شل است)2- رب انار قجری(سفت است) که رب اناررسمی ماندگاری طولانی تر و قیمت آن گران تر است.که تفاوت آن این است که در رب قجری انار را باهسته جوشانده ولی در رب انار رسمی آب انار را گرفته و سپس می جوشانیم .

 

فواید رب انار در بارداری

رب انار حاوی نیاسین است که این ماده در دوران بارداری برای رشد ذهن جنین ضروری است؛ بنابراین خوردن آن به خانم های باردار توصیه می‌شود. رب انار تهوع بارداری خانم های حامله را کم می‌کند و باعث افزایش اشتها می‌شود.

هسته انار

۲۰% از وزن کلی هسته انار را روغن طبیعی تشکیل می‌دهد. روغن انار دربردارنده بیشترین میزان اسید لینولئیک و امگا ۳ است. علاوه بر آن، پروتئین، فیبر خام، ویتامین ها، مواد معدنی و پلی فنل‌ها دیگر ترکیباتی هستند که در هسته انار وجود دارد. از آنجایی که انار پالپ بسیار کمی دارد، مصرف و محاسبه ارزش‌های غذایی انار بر اساس هسته‌های آن صورت می‌گیرد. ۲/۱ فنجان انار به همراه پوست یا پالپ آن دارای ۷۲ کالری، ۱.۵ گرم پروتئین، ۱۶ گرم کربوهیدرات، ۳.۵ گرم فیبر خوراکی و ۰ گرم چربی است. علاوه بر این، مصرف روزانه انار به مقدار لازم در افراد بزرگسال ۱۶% از ویتامین K و ۱۰% از ویتامین C روزانه مورد نیاز آنها را تامین می‌کند.

خواص هسته انار برای سلامت انسان

 • پیشگیری از سرطان
 • درمان بیماری کرمک          

 بیماری کرمک معمولا در کودکان دیده می‌شود و می‌تواند اختلالاتی را در رشد آنها به وجود آورد. درصورتیکه کودک شما به بیماری کرمک مبتلا شود، می‌توانید برای درمان این بیماری از هسته انار استفاده کنید. روش درمان بسیار آسان است. یک قاشق پودر هسته انار را در یک لیوان آب آناناس نارس بریزید، خوب مخلوط کنید و با شکم خالی میل کنید.

 • درمان اسکوربوت

بیماری اسکوربوت یکی از علائم کمبود ویتامین C در بدن است. برای درمان این بیماری از انار تازه و هسته‌های آن استفاده کنید. دو عدد انار تازه رسیده و هسته‌های آن را بکوبید تا خوب نرم و له شود. سپس یک لیوان آب به آن اضافه کنید و این ترکیب را صاف کنید. با این آب دهان خود را غرغره کنید و آن را بنوشید. روزانه ۲ تا ۳ مرتبه این کار را تکرار کنید تا بهبودی حاصل شود.و همچنین موجب  کاهش علائم تکرر ادرار، کاهش درد مفاصل و آرتریت ،کاهش فشار خون و موجب بهبود و تقویت حافظه میشود.

خواص پوست انار

پوست انار

شاید حالا برخی از شما در این فکر هستید که کدام قسمت از پوست انار واقعا برای سلامت انسان مفید است. به طور معمول مردم بعد از مصرف تمام دانه‌های انار، هر چه می‌ماند را دور می‌ریزند. در حال حاضر، دلایل زیادی برای نگه داشتن پوست انار دارید. پوست این میوه در واقع شامل خواص زیادی برای سلامتی است از جمله عوامل ضد باکتری، ضد قارچ و آنتی‌اکسیدان‌ها. به عبارت دیگر، این ماده برای مبارزه با نوع خاصی از عفونت ها و نیز مبارزه با سرطان عالی هستند. فهرست زیر در مورد مزایای سلامتی پوست انار اطلاعات بیش‌تری به شما می‌دهد. حالا یاد می‌گیرید که به جای دور ریختن پوست انار، آن را به نفع سلامتی‌تان استفاده کنید.

 •  پوست انار منبع فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها است،

 • برای بیماران مبتلا به دیابت عالی است

 •  سلامت کبد را بهبود می‌دهد

 • برای سلامت قلب عالی است

 • می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند

 •  برای سلامت مغز مفید است

 •  در برابر عفونت‌ها از بدن محافظت می‌کند

 • دارای خواص ضد سرطان است

 • عوامل ضدباکتری و ضد قارچی دارد

 •  راه‌حلی طبیعی برای برطرف کردن آکنه و جوش است

 •  درمان خانگی گلو درد است

 • می‌تواند به عنوان اسکراب طبیعی صورت استفاده شود

 • از شوره‌ی سر جلوگیری می‌کند

 • منبع عالی ویتامین C است

طرز تهیه‌ی پودر پوست انار در منزل

اگر شما یکی از آن انار دوستانی هستید که مدام این میوه‌ی مقوی را مصرف می‌کنید، شاید تهیه‌ی پودر پوست انار در خانه برای‌تان ایده‌ی بدی نباشد. علاوه بر این، طرز تهیه‌ی این ماده‌ی پرکاربرد بسیار هم آسان است.

– انار با کیفیت بالا و ارگانیک را انتخاب کنید به این دلیل که انار ارگانیک بدون مواد شیمیایی خطرناک تولید شده‌است و در نتیجه روی پوست آن هیچ ماده‌ی مضری وجود ندارد.

– و سپس پوست انار را خوب بشویید و آبکشی کنید.

– در این مرحله پوست را به صورت قطعات کوچک خرد کنید.

– آن‌ها را در هوای آزاد ترجیحا در سایه خشک کنید.

– پس از آن‌که پوست انار خشک شد،‌ می‌توانید آن‌ها را آسیاب کنید.

– پودر پوست انار را در یک ظرف دردار تمیز و خشک نگهداری کنید.

پودر پوست انار خشک شده یک ماده‌ی مغذی فوق‌العاده عالی است. شما می‌توانید با ریختن پودر داخل کپسول آن را به عنوان مکمل مصرف کنید یا می‌توانید آن را به غذاهایی که طبخ می‌کنید اضافه کنید. این ماده عطر و طعمی به غذاها اضافه نمی‌کند،‌ اما مواد مغذی زیادی را وارد بدنتان می‌کند!.

 

با عضویت در اینستاگرامگامبالو اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات آن بهره مند می گردد.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ارسال

در فروشگاه آنلاین گامبالو قصد داریم محصولات با کیفیت را در سریع ترین زمان به دست شما برسانیم با خیالی آسوده خریدتان را به ما بسپارید….

با ما تجربه کنید...

 • تحویل سریع
 • پرداخت درب منزل
 • ضمانت اصل بودن کالا
در همه حال پاسخگوییم
 • 09128554047
 • hb@yahoo.com

تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به فروشگاه گامبالو می باشد.